Arvo Aller

Arvo Aller

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige, endine maaeluminister

Nr. 109

Arvo Aller: rohepoliitika ei tohi viia Eesti inimesi vaesusesse ega ettevõtteid pankrotti

Arvo Aller on Riigikogu liige ning põllumajanduse ja maaelu ekspert. 1998–2019 oli ta Ida-Virumaa Talupidajate Liidu tegevjuht, 2019–2021 maaeluminister ning 2021-2023 Jõhvi abivallavanem majanduse ja arengu valdkonnas.

Ta kandideerib Euroopa Parlamenti eesmärgiga seista Eesti ja Eesti inimeste huvide eest Euroopas.

„Iga liikmesriik peab saama kaasa rääkida Euroopa Liidu tuleviku kujundamisel. Euroopa Liit ei tohi muutuda liitriigiks, vaid peab jääma riikide liiduks, kus igal liikmesriigil on suveräänne otsustusõigus. Eesti suveräänsuse huvide eest Euroopa Liidus seisavad kõige kindlamalt just Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaadid,“ ütleb Aller.

Olles ise pärit Ida-Virumaalt, tean väga hästi, kuidas väiksemad ja kaugemad piirkonnad enda kuuldavaks tegemisel pingutama peavad. Euroopa Parlament otsustab  ja annab ette seadusandlikud raamid, kuid need peavad lähtuma ka väiksemate liikmesriikide huvidest. Seisan kindlalt Eesti eest Euroopas.“

Aller leiab, et Euroopa Liidus tuleks paljud poliitikasuunad ümber vaadata. „Rohepoliitika ei tohi viia liikmesriikide, sealhulgas Eesti inimesi vaesusesse ega ettevõtteid pankrotti. Rohepoliitika ei tohi olla inimvaenulik poliitika. Keskkonna kaitsmine on ülioluline, aga seda tuleb teha liikmesriikide, muuhulgas väikeriikide vaadetest ja vajadusest lähtuvalt,“ ütleb ta.

Paarkümmend aastat põllumajanduskonsulendina taimekasvatuse ja finantsmajanduse valdkonnas tegutsenud Aller leiab, et muuta tuleb igasugust arutut bürokraatiat, sealhulgas bürokraatiat põllumajanduses.

„Näiteks taimekaitsevahendite kasutamist tuleb vähendada kõikidel liikmesriikidel 30%. Eesti põllumehed kasutavad taimekaitsevahendeid 0,75 kg/ha, samas on Euroopa Liidu keskmine 2,05 kg/ha. Seega, Eesti põllumehed kasutavad juba praegu ligi kolm korda vähem taimekaitsevahendeid kui Euroopa Liidus keskmiselt. Kõikidele liikmesriikidele ühtlane vähendamise protsent seab Eesti põllumehed ebavõrdsesse olukorda. See on vaid üks näide Euroopa Liidus kehtivatest tingimustest, millega luuakse ebavõrdse konkurentsi olukord. Ebainimlikuks muutunud bürokraatia peab muutuma lihtsamaks ja selgemini arusaadavaks.“

Alleri sõnul peab Euroopa Liidul olema liikmesriikidest lähtuvad ühised poliitikad, näiteks põllumajanduse, maaelu, energeetika ja kaitsetööstuse edendamisel. „Kaitsetööstuse edendamine on vajalik lähtuvalt Ukraina sõjast. Euroopa Liidu piiririigina on Eestile oluline tagada kaitsejulgeolek kaitsetööstuse kaudu, mis tagab vajalikul hulgal sõjamoona. Ühtne põllumajanduspoliitika võimaldab liikmesriikidel tagada võrdsed konkurentsitingimused Euroopa Liidu sees.“

Küll aga märgib Aller, et Euroopa Liidus peab jääma igale liikmesriigile otsustusõigus kujundada oma maksusüsteemi, immigratsioonireegleid, maakasutust, energiataristut.

Arvo Aller on abielus ja kahe täiskasvanud lapse isa. Ta omandas hariduse Eesti Maaülikoolis agronoomia erialal.

See veebisait kasutab küpsiseid, et tagada teile parim kogemus meie veebisaidil. Küpsised võimaldavad meil analüüsida meie veebisaidi liiklust. Me ei kasuta küpsiseid reklaamide näitamiseks ega muuks Lehte külastades nõustute küpsiste kasutamisega vastavalt minimaalsetele küpsiste veebiliikluse analüüsiks kasutamise reeglitele.